Sędzia też człowiek

W ostatnią sobotę rozegraliśmy mecz wyjazdowy ze Stala Szczecin.

Porównując do meczu w Choszcznie można powiedzieć że drużyna wyciągnęła wnioski i nie wystąpiły te same błedy (w 99% przypadków). Pojawiły się oczywiście inne błędy, które kosztawały nas utratą goli, co oznacza kolejne lekcje do odrobienia.

Scenariusz meczu podobny do tego sprzed tygodnia. Mecz na styku aż do do utraty kolejnego gola i paru kolejnych na przestrzeni kilku minut. Można by rzec urok piłki młodzieżowej, ale…. wystapiło parę wspólnych elementów .

Pierwszy to decyzja sędziego, a raczej reakcja po niej . Drugi, powiązany z pierwszym, nerwowość + wykluczenie = gra w osłabieniu , a potem leci…, a piłka nozna jest naprawdę fajną i nieprzewidywalną grą i stratę kilku bramek, też można odrobić przy odpowiednim nastawieniu i motywacji wewnętrznej..

Wróćmy do decyzji arbitra, nieważne jaka by nie była, to po pierwszym wkurzeniu trzeba zaakceptować i jechać dalej, i tu drodzy rodzice jest potrzebna wasza pomoc. Wykrzykując potem swoje niezadowolenie z prawie każdej decyzji , dajecie sygnał swoim dzieciakom (dla których jestescie wzorem), że jest źle, jest wałek, sędzia będzie nas kantował i chłopaki zamiast skupić się na grze , skupiają się na sędziowaniu, a raczej na podwarzaniu decyzji sędziego.

Proszę mi uwierzyć w 99% przypadków sędzia naprawdę stara się wykonac swoją pracę jak najlepiej i ligi mlodzieżowe , to są ligi w których sędziowie uczą się sędziować, więc okraszone jest tym , że błędy będą się pojawiac, tak jak w grze naszych chłopaków.

Jak chłopaki mogą nauczyć się szacunku dla sędziego, skoro rodzice pokazują jak trzeba reagować?

Pojawiają się czerwone kartki, kary minutowe i brak koncentracji meczowej.

Przemyślmy to wspólnie i spróbujmy cos zmienić…

Trener Rafał

 

P.s. Jeśli chodzi o konkretne decyzje to:

– spalony , a raczej jego brak – bez liniowych to jest naprawdę ciężko, tu rozwiązaniem było by liniowi klubowi wolontariusze

– gra na gwizdek (cytat z przepisów gry w piłkę nożną):

„ Sygnał gwizdkiem jest konieczny:

przy wznowieniu gry po jej przerwaniu:

– na udzielenie napomnienia lub wykluczenia z gry,

– w przypadku kontuzji,

– w przypadku wymiany zawodników.

Sygnał gwizdkiem NIE jest konieczny:

przy wznowieniu gry z:

– większości rzutów wolnych… ” – tu chyba wyjaśniło się dlaczego czasem „na gwizdek” a czasem nie

– jeśli chodzi o kluczową bramkę to:

„Wszystkie rzuty wolne wykonywane są z miejsca, w którym doszło do przewinienia” … 😉

Facebook
WhatsApp
Email